Príbeh vody:pitné puzzle

Autor: Miroslav Bredschneider | 29.3.2014 o 12:47 | Karma článku: 7,82 | Prečítané:  297x

Pred dnešným dielom príbehu o modrom zlate, odporúčam obliecť biely plášť a pozrieť aspoň dve časti sitcomu „the big bang theory“!:-) ideme vnímať vodu komplexne, vedecky a pod mikroskopom...


Tajomná zlúčenina vodíka je prostredím, v ktorom sme sa vyvíjali pred narodením. Je mnohokrát prehliadanou zložkou potravín alebo chladiacou látkou priemyselnej výroby. Jej energia dáva silu našim telám, ale aj elektrickým spotrebičom prostredníctvom vodných elektrární. Podivuhodné vlastnosti vody ľudstvo berie ako samozrejmosť a vedci ako anomálie, ktoré nevedia vysvetliť...


Čo má spoločné uhorka, škorpión a baktéria salmonelózy? Prísadu života, ktorá sa vymyká fyzikálnym a chemickým zákonom. Neexistujú chemické vzorce, ktoré by vystihli a charakterizovali vodné „DNA".

Napríklad pri vyvieraní, prameň prekonáva gravitáciu (dá sa povedať, že levituje cestou k povrchu). Rovnako je to aj s kvapkami na steblách trávy v chladnom ráne. Stoja ako modelky pre vášnivých fotografov.

Z chemického pohľadu je H2O dokonalé rozpúšťadlo. Zjednodušene je to však látka dvoch prvkov. Zaujímavé a nevysvetliteľné zároveň je to, že tento vodíkový koktejl je pitný. Prakticky všetky známe zlúčeniny vodíka sú prudko jedovaté.

Počas písania tohto článku som si dal pauzu. Oči mi zaostrili na kuchynský drez, v ktorom ležal špinavý plech naplnený vodou. Bliklo mi, že zapečené kúsky jedla sa „odmočia". Ako je to možné?

Životodarné rozpúšťadlo má skrátka rôzne vlastnosti, ktoré si overíme skôr reálnymi pokusmi ako pri odvodzovaní vedeckých zákonov:

Voda sa pri zmrazení rozpína. Ak ste si to ešte nevšimli, stačí zabudnúť pivo v mrazáku a chmeľová aróma si nájde cestu von:-) Táto vlastnosť má priaznivý vplyv v poľnohospodárstve lebo pomáha kypriť pôdu.(zvetrávanie)

Všeobecne známa, no často zabudnutá „záhada 4-och stupňov", ktorú sme sa učili na základnej škole potvrdzuje, že voda sa len tak nenechá zaškatuľkovať do triviálnej chemickej látky. Prečo je štvorstupňová voda špeciálna?

Pri tejto teplote má najväčšiu hustotu. Kocky ľadu sú ľahšie. Preto plávajú na hladine, preto v zime ľad pokryje najprv povrch.  4-stupňová voda sa hromadení na dne a chráni vodný svet a život.

Voda a jej tepelná vodivosť má obrovský vplyv na počasie a radiátory. (napríklad Golfský prúd a ústredné kúrenie)

Aj v pevnom skúpenstve sneh dokazuje, že nie je pevná látka ako pevná látka. H2O má výbornú kĺzavosť. Na drevených doskách by sme síce z kopca zažili šialenú, ale nie moc vzrušujúco-rýchlu jazdu...


Zdroj:

http://www.januarymagazine.com/nonfiction/lifesmatrix.html

 

http://cs.wikipedia.org/wiki/Voda


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Fico zostáva lídrom Smeru, delegáti podporili aj Kaliňáka

Premiér Fico a minister vnútra kritizovali na sneme aj médiá.

DOMOV

Odhalila kauzu predsedníctva. Odkiaľ prišla Zuzana Hlávková?

Gymnázium, ktoré navštevovala, jej plánuje vyjadriť verejnú podporu.

KULTÚRA

Milan Lasica: Už nemôžem umrieť predčasne

Keby som mohol, správal by som sa úplne inak, tvrdí.


Už ste čítali?