Príbeh vody

Autor: Miroslav Bredschneider | 22.3.2014 o 15:50 | (upravené 29.3.2014 o 9:31) Karma článku: 8,25 | Prečítané:  312x

Tajomná zlúčenina vodíka je prostredím, v ktorom sme sa vyvíjali pred narodením. Je mnohokrát prehliadanou zložkou potravín alebo chladiacou látkou priemyselnej výroby. Jej energia dáva silu našim telám, ale aj elektrickým spotrebičom prostredníctvom vodných elektrární. Podivuhodné vlastnosti vody ľudstvo berie ako samozrejmosť a vedci ako anomálie, ktoré nevedia vysvetliť...

 

 

Príbehu vody nebudem definovať žiadny začiatok. Úvod, jadro a záver sa pre vodu nehodia. Tá plynie a rezonuje v našej spoločnosti už predsa veky. Fascinuje nás a priťahuje – vystavané fontány v mestách, vodné steny, cikajúci chlapec v Bruseli a každoročné cestovanie za plážami sú jasným dôkazom.

Dodnes si vodou pomáhame : „rastieš ako z vody“...pozri „spí akoby ho do vody hodil“, „život plynie ako voda“ a nepriateľovi ani vodu nepodáme zatiaľ čo za priateľa by sme boli ochotný skočiť do vody:-)

Napriek tomu, že tento životabudič potrebujem rovnako ako svetlo a kyslík, som sa nad tým od školy nejako príliš nevzrušoval.  Vďaka čomu? Narodil som sa vo vyspelej dobe keď je voda prostredníctvom vodárenských čerpacích staníc distribuovaná do vodojemov a odtiaľ do vodovodov koncových užívateľov. Pohodlný servis, ktorý ma odbremeňuje od pumpovania a od chodenia ku studni...pritom ešte v 18. Storočí by som sa v Paríži uchytil s mojou úrovňou francúzštiny ako ideálny roznášač vody.

Napriek tomu, že som ju ja nevnímal skrytú v potrubí za stenou, ona tu stále je a bez nej by naša spoločnosť nefungovala.  Voda je surovina ktorú využíva priemysel a poľnohospodárstvo omnoho viac ako priemerná európska domácnosť (Američania sa snažia občas predbehnúť priemyselnú spotrebu:-)

Jeden pomaranč potrebuje k vypestovaniu 50 litrov a kilo pšenice 1 300 litrov vody. Textilný priemysel použije 2500 litrov vody na výrobu bavlnenej košele a 10 000 litrov na rifle. Pri výrobe malého auta sa spotrebuje pri rôznych výrobných procesoch 150 000 litrov vody. (údaje z EXPO 2008)

Voda je pralátkou, zdrojom našej planéty a vyskytuje sa v 3 skúpenstvách.  Priemyslovú revolúciu a trvalý rozvoj spoločnosti  sa odštartoval skrotením vodnej pary a jej energia roztočila parné stroje.

Bez vody by sme zomreli. Číra tekutina je našou potrebou a nielen ľudským právom. Prítomnosť vody nás vzpruží (stačí si spomenúť ako sa cítime po osprchovaní alebo keď sa napijeme ohnivej vody:-)

Po vypití sa však v nás neukladá ako v nádrži. Cirkuluje a pracuje ako upratovacia čata.  Voda je pohyblivá a prúdi aj keď to našim okom nepostrehneme. Je pohyblivá a vďaka tejto energií nie sme ako soľné stĺpy – hýbeme a myslíme. Táto životadarnosť  sa nedá zachytiť žiadnym fyzikálnym popisom alebo chemickým vzorcom.

Príbehu vody sa budem postupne venovať podrobnejšie . Tento blogový seriál chce zvýrazniť hodnotu toho čo nám denne pretečie pomedzi prsty a ústa.

 

Rozoberieme si jednotlivé kapitoly so zameraním sa na podivuhodné vlastnosti (stabilizácia teploty, pamäť), liečivé schopnosti, obchodný potenciál, na krajiny kde ľudia trpia nedostatkom...


zdroj: Milan Syruček, "Voda jak ji  neznáme"


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Vidieť Zem oproti čiernote vesmíru je neuveriteľné

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

SVET

Minúta po minúte: Merkelová môže byť štvrtýkrát kancelárkou

Jej konzervatívci vedú nad druhými socialistami Martina Schulza.

SVET

Merkelová bude pokračovať. Nikto však nevie ako, hovorí analytik

Nemecká kancelárka je istou víťazkou nedeľných volieb už teraz.


Už ste čítali?